Günümüzün en çok konuşulan teknolojilerinden birisi olan 3D yazıcılar artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Biz bu yeni teknoloji ile ilgili bilgiye ulaşmanın zorluğunun da farkındayız. Tridi Atölye olarak internet sayfamıza güncel haberleri ve gelişmeleri sürekli eklemeye gayret ediyoruz. 3D baskı hizmeti veren bir firma olarak, müşterilerimizin de izniyle bizlere gelen değişik tasarımları ve bu tasarımlara ait baskıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Ayrıca yaratıcı ve genç kadromuzun, limitleri ortadan kaldırarak 3D teknolojiler sayesinde ürettikleri baskıların, hem kullanıcılar hem de kullanıcı adayları için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz.

3D yazıcılardan birçok değişik alanda fayda sağlayabiliriz. Zihnimizdeki tasarımları fiziksel objelere dönüştüren 3D yazıcılar bize eksik olanı gördükten sonra bunu tamamlama imkanı sunmaktadır.

3D yazıcı teknolojisi birçok sektöre hitap etmektedir. Bu sektörlerden akla ilk gelenler; mücev­her, aksesuar, ayakkabı tasarımında, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, inşaat mühendisliğinde, yapı işlerinde, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, coğrafi bilgi sistemle­rinde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalar. Teknolojinin ilk aşamalarında sanayi sektöründe kullanılan 3D yazıcılar, artık masa üstü modelleri ile evlerimize girebilir durumdalar. 3D yazıcılar evleri­mize girdiğine göre, ihtiyaç duyduğumuz ürünü kendi başımıza üretmek elimizde.

Bunu da iki şekilde yapabiliriz: Ya  3D baskısını almak istediğimiz ürünün hazır modelini bilgisayarımıza indireceğiz ya da bilgisayarda ürünü kendimiz tasarlayacağız. Sonrası ürünü yazdırmak. Ayrıca elimizdeki bir ürünü çoğaltma­mız da mümkün. 3D ta­rayıcılarla bilgisayara aktaracağımız bir ürünü, iste­diğimiz sayıda basıp çoğaltabileceğiz. Sonrası yaratıcılığımıza kalıyor. Bu yaratıcılık; ihtiyaca dayalı bir nesneden veya ticari bir üründen ziyade, bir sanat eseri de olabilir. Otomobil, uçak gibi endüstriyel ürünlerin çeşitli parçaları, fabrikalardaki 3D yazıcılarla bu­günkünden çok daha hızlı üretilebilecek. Mobilya, mimarlık ve çeşitli mühendislik alanlarında 3D tasarım ile üretilmiş modellerin, çeşitli ölçeklerde prototip ve maketleri günümüzde 3D baskı ile üretilmektedir.

3D yazıcıların sağlık sektöründe, biyolojik dokuların ve yapay organların üretiminde, kimyasal bileşik veya ilaç üretiminde ve biyomedikal sektöründe ise parça üretiminde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dünya’nın birçok yerinde, araştırmacılar 3D yazıcı sayesinde çeşitli protez, organ çıkarmayı başarmışlardır.  Yaşanan bu gelişmeler 3D yazıcıların, sağlık sektörü için vazgeçilmez olacağını işaret etmektedir.

İhtiyaca ve kullanım alışkanlığına bağlı olmakla beraber, 3D yazıcılar gelişen teknolojiyle, öğrenciler, evinde çalışan tasarımcılar veya küçük işletmeler için akıllı cep telefonu veya bir bilgisayar fiyatına yaklaşmış durumdadırlar.